Виникнення та розвиток страхування

история страхования

Межиріччя – саме там в одній з працивілізацій згідно з історичними письмовими згадуваннями почалося страхування як явище. Все почалося з виникнення своєрідної касти торговців, які спеціально позичали гроші своїм колегами, які прямують до тривалої подорожі по торгових справах – і не вимагали цих грошей назад у випадку крадіжки або втрати товару під час перевезення. У разі ж вдалого повернення – отримували від них понад основного боргу ще деяку суму грошей.

Стародавній Єгипет – там на будівництві самих знаменитих пірамід були організовані перші каси взаємодопомоги серед робітників. (Можна сказати, що це прямий аналог сучасного Фонду страхування від нещасного випадку на виробництві!) Роблячи посильні внески зі своїх мізерних заробітків, будівельник мав хоч якісь гарантії, що якщо він отримає травму, то його хоча б не викинуть як непотріб, а видадуть необхідні кошти для подальшого існування. Як неосвічені раби, що день і ніч переносили багатотонні камені, дійшли до цієї системи, до сих пір залишається таємницею для вчених.

Рим. Основа сучасної Європи. Виникнення там страхової справи, як не дивно, пояснюється веденням численних воєн. Коли римські легіони завойовували провінції в Іспанії, гостро постало питання про забезпечення їх провіантом і зброєю для ведення повноцінних бойових дій. Цим завжди раді були займатися купці. Однак Іспанія все ж перебувала на значній відстані від Італії, і чим більше була ця відстань, тим більше було шансів у варварів пограбувати слабо захищені каравани. Це призвело до того, що після кількох невдалих спроб торговці закономірно відмовилися постачати в легіони все необхідне, що значно погіршило їх становище в Іспанії. Без провіанту, необхідної зброї і речового постачання іспанська кампанія була на межі краху.

І перебуваючи в скрутному становищі, хтось із тодішніх бюрократів першим видав указ, в якому говорилося, що коли який-небудь караван буде пограбований, купцеві повернуть всі кошти, ще й дадуть зверху, щоб не засмучувався. Каравани потекли рікою. Римська імперія була цивілізованою країною, указам вірили і їх виконували. Як правило, втрати дійсно траплялися: сотні караванів не доходили до місця призначення. Але ті, хто таки прибули на місце – врятували всю іспанську кампанію.

Виникнення ж самого договору страхування, як не дивно – пов’язують зі Святою Церквою.

Адже в той час політика, економіка і релігія дуже тісно між собою переплітались. Часом Папа видавав едикт про регулювання економіки або введенні нових політичних сил, і його політична вага в ХІІ-ХІV ст. була набагато більша ніж у правителів. В період процвітання інквізиції Рим видав едикт, який базувався на Святому писанні, про заборону лихварства.

Здавалося, що економіці Європи настав кінець. Торговці, купці згортали свою діяльність, боячись всевидющого ока Церкви. А тих, у кого вистачало мужності працювати далі, палили на вогнищах як ганебних єретиків. Сотні жахливих страт охолодили всю тодішню економіку. Однак різко впав і прибуток церкви, який в більшості випадків базувався на відрахуваннях, податках і пожертвуваннях саме лихварів та інших заможних прихожан-торговців.

І тоді Папа видає новий указ, який містив першу форму договору, “з відсотковою ставкою”, за яким повинні були працювати середньовічні комерсанти. Економіка старої Європи знову зрушилася з місця, а страхування отримало свою першу письмову форму, яка і буде плідно застосовуватися в майбутньому.

Перші офіційні згадки про страхування, як фінансову діяльність, зустрічаються в XV ст. Саме тоді в колисці сучасної Європи і центрі духовності та просвіти, Венеції, з’явилося те, що згодом перевернуло весь фінансовий світ. Поруч з каналами, в будинку, який до цих пір розбурхує уяву сучасних архітекторів своїми формами і витонченістю, з’явилося перше страхове товариство. Достовірно невідомо у кого з’явилася геніальна ідея, яка зачаровувала своєю простотою і ефективністю. Але очевидно, що людина дійсно була генієм. Сотні років вчені, алхіміки, шарлатани, астрологи ламали голови в пошуках невідомого, загадкового, і в більшості випадків абсолютно непотрібного. Наприклад, алхіміки в середньовіччі билися над винаходом філософського каменю. Ними керувала жага до збагачення. Вони прагнули перетворити свинець у золото, зробити гроші з повітря.

Ні у кого і в думках не було, що насправді величезні гроші таяться не в каміннях. Головне джерело доходу – це почуття людини, його одвічний страх перед невизначеністю. І знайшовся невідомий чоловік, що своїми діями змінив фінансову структуру і поклав початок економічному світу, роблячи гроші не з землі або каміння, а з нематеріальних цінностей. Саме він був першим, хто заснував страхове товариство.

Це був, безперечно, гравець, венеціанець. Вдалим гравцем він був чи ні, шарлатаном або правдивим, незрозуміло. Проте одного разу він зіграв набагато солідніше, ніж зазвичай. Він заклався на те, чи повернеться корабель з Каїра або буде ще одним будинком для невгамовних риб на дні чорного і бездонного Середземного моря. Неважко здогадатися, що корабель повернувся. Ця подія стала імпульсом для першого офіційного страхового бізнесу. Вивчаючи відомі шляхи курсування піратів, дізнаючись про погоду і молячись Богу, щоб той відвернув шторм, він почав закладатися з судновласниками на предмет повернення їхнього майна. Страховий ринок і перший аналіз цього ринку почався.

Далі більше.

Першу відому акціонерну страхову компанію заснувала “Ост-Індійська” торгова компанія,

яка була флагманом економіки Європи в XVIII ст.

Проаналізувавши досвід минулих років, господарі цієї компанії не просто створили страхове товариство з власними коштами, а й залучили кошти акціонерів, переклавши при цьому всю відповідальність за понесені збитки на їх плечі. Отримавши величезні прибутки, компанія почала відкривати свої філії в усьому світі, створивши при цьому першу міжнародну акціонерну страхову компанію. Потім з’явилися перші конкуренти, державні компанії, які не могли пропустити величезні кошти повз своїх рук. З’явилися інші приватні компанії, які почали відкривати не тільки нові ринки збуту в формі царської Росії і Північної Америки, але також розширювати сферу страхування, розвиваючи його форми і види.

Не можна не згадати, що в тому числі нова ера в страхуванні почалася з заснування в 1688 році в Англії суспільства Ллойдс. Кав’ярня, що знаходилась в Лондоні і керувалась людиною на ім’я Едвард Ллойд, завдяки своєму заповзятливому власнику стала місцем, де обмінювалися відомостями про морську торгівлю судновласники, підприємці і торговці. Тут люди, що надають страхове покриття для судна або вантажу, що знаходиться в ньому, почали свою діяльність, оформляючи документи і знову ж, після смерті Едварда Ллойда, заснували між собою суспільство під ім’ям Ллойдс.

У перші роки Ллойдс здійснював діяльність виключно в сфері морського страхування, потім, перейшовши в сферу страхування на суші, в наші дні перетворився на організацію, що здійснює всі види страхування. Ллойдс є своєрідною страховою організацією, яка не має аналогів в світі.

Ми навмисно не говоримо про історію страхування в комуністичній імперії. Вона увійшла в історію лише тим, що в ній існувало кілька державних страхових компаній, які ставили собі за мету – зібрати побільше коштів з населення, щоб потім перекинути їх у військову сферу економіки. На жаль – нічого цікавого. Погане страхове покриття і невелика кількість виплат автоматично б вбили цю сферу адміністративної економіки, якби страхування не було обов’язковим.

З розпадом псевдосоціалістичного союзу республік, в Україну як лавина хлинула ринкова економіка.

Через відкриті кордони в Україну потрапили західні канони життя, при цьому змішуючись з радянським менталітетом. Законодавці не встигали створювати нормативні акти, щоб регулювати все нові і нові аспекти ринкового життя. До Закону України “Про страхування” ніхто не міг зрозуміти, чим регулюється вся сфера страхування. Кожен трактував норми, як хотів, застосовуючи їх в житті абсолютно за власним бажанням. Почався період дикого капіталізму. У той час, коли державні страхові компанії гинули на очах, в тому числі і через відкат основних фондів в колишню столицю, приватні страхові компанії дуже стрімко розвивалися. Їх галасливі назви, які обіцяли стовідсоткову виплату, миготіли новомодними іноземними словами і сумнівним іноземним капіталом. Занадто часто правління цих компаній в один приємний для них (і неприємний для клієнтів) час забирало валізи з грошима і без будь-яких перешкод виїжджало за кордон, як “працівники” сучасного бізнесу. Страхові піраміди збирали свій урожай, не рахуючись ні з державою, ні з його населенням.

Хоча, якщо бути об’єктивним, були й інші випадки. Страхові компанії, що в той час розміщувалися в однокімнатних квартирах, рік за роком нарощували свій капітал, при цьому здійснюючи чесні виплати. Не дивно, що в даний момент ці компанії керують мільярдними капіталами і займають перші місця в списках на страховому ринку.

Згодом після такого шоку економіка України заспокоїлася, страховий ринок стабілізувався, хоча й зараз присутні представники дикого капіталізму, які своїми дивними діями час від часу збурюють весь ринок.

З плином часу страховий ринок здійснив нову еволюцію, в цей раз в сторону страхувальників. Страховий Брокер є новим явищем у розвитку ринку і забезпечує законні права страхувальника (зазвичай за умови, що він вибрав досвідченого і високопрофесійного брокера). Ми аналізуємо весь ринок, перш за все вивчаючи його історію, щоб не повторити помилок, які були допущені в минулому. З року нашого заснування клієнтська база збільшилася в багато разів, що є основним показником нашої ефективної діяльності. Страхувальники вже знають, що означають слова “Страховий Брокер “Консорис” і користуються нашими послугами, не боячись обману з боку страхових компаній. Наша репутація є нашим найкращим гарантом, а відгуки клієнтів – нашою найкращою рекламою і рекомендацією.

Замовити дзвінок
Задати питання online