Воєнний стан – виняток чи це з договору страхування?

военное положение

З урахуванням введення Указом Президента від 28 листопада 2018 року воєнного стану в десяти областях України – у багатьох наших клієнтів закономірно виникає питання, а що ж буде з врегулюванням страхових випадків в такій ситуації? Як будуть проводитися виплати? Чи є це положення – автоматичним форс-мажором або виключенням із договорів страхування?

Насправді більшість договорів страхування дійсно містить пункти винятків, згідно з якими страхова компанія має право відмовити у виплаті, якщо збиток був результатом застосованих засобів ведення війни, результатом збройних, терористичних дій, масових заворушень, військового вторгнення, операцій військового типу (в незалежності від наявності офіційного оголошення війни), громадянської війни, революцій і повстань.

Але це абсолютно не означає автоматично, що винятком є ​​сама наявність воєнного стану в усій країні або в конкретній області, де стався збиток.

Таким чином, акцентуємо ще раз увагу на те, що збиток повинен обов’язково бути наслідком конкретних військових дії і подібних до них. Це все повинно бути підтверджено документально відповідними компетентними органами. Тобто відповідним чином класифіковано згідно з чинним законодавством. Тому як сама страхова компанія не володіє відповідними повноваженнями, які б дозволяли її співробітникам проводити подібну класифікацію страхових випадків.

Якщо в період дії воєнного стану станеться ДТП, пошкодження майна або нанесення шкоди здоров’ю – які ніяк не мають причинно-наслідкових зв’язків з військовими діями, то страхова компанія зобов’язана здійснювати і врегулювати виплату згідно умов договору.

У зв’язку з цим окремо хотіли б нагадати, що з 2014 року переважна більшість страхових компаній включили в свої договори страхування виняток, що стосується територіального покриття. Мається на увазі, що не покриваються збитки, які сталися на території Автономної Республіки Крим, на території Луганської та Донецької областей (без поділу на підконтрольні і окуповані їх території). Також не покриваються збитки, що відбулися на територіях, що знаходяться поза контролем української влади. Всі ці території закріплені конкретно Постановою Кабінету Міністрів, а також будь-якими доповненнями та змінами до цієї Постанови.

На закінчення ми б хотіли підкреслити, що подібні виключення не є ноу-хау української реальності, а є світовою практикою.

З іншого боку з огляду на ризики, яким піддається світове співтовариство в останні десятиліття – були розроблені і впроваджені відповідні страхові продукти. І існують страхові компанії, які можуть запропонувати покриття від військових ризиків і ризиків виникнення терористичних актів.

Дані страхові продукти належать світовим лідерам страхування і мають відповідну ціну і наповнення. У разі, якщо у наших клієнтів є потреба в страхуванні подібних ризиків – ми як страховий брокер завжди готові допомогти їм з організацією даного розміщення.

У будь-якому випадку, повертаючись до початкового питання щодо воєнного стану, ми б хотіли ще раз нагадати всім обов’язково уважно вивчати всі пункти укладеного страхового договору (особливо виключення і умови по відмовах у виплаті), задавати будь-які питання по пунктам, які викликають сумніви або можуть трактуватися двозначно, і не бояться вимагати дотримання від страхової компанії її обов’язків за договором.

Замовити дзвінок
Задати питання online